FajtaismertetőRezisztens almafajtákSzaporító anyag előállításÚjdonságokKépek
Fajtaismertető / Szilva


Szilvafajtáink

 


 

Ageni:
Augusztus végén-szeptember elején érő francia fajta. Gyümölcse megnyúlt tojásdad, rózsaszínes-bordó, hamvas, íze feltűnően édes. Aszalásra a legkiválóbb, de magas cukortartalma miatt pálinkakészítésre is tökéletes választás. Teljesen öntermékeny, bőtermő fajta

 

 

Althann ringló: Önmeddő, pollenadói: Debreceni muskotály, Sermina, Ageni. Gyümölcse lapított gömb alakú, nagy méretű, liláspiros magvaváló. Bőtermő, augusztus közepétől szedhető. Főleg friss fogyasztásra alkalmas.

 


 

Besztercei Nm 122:
Jól öntermékenyülő fajták. Gyümölcse közepes méretű, hosszúkás, kissé lapított alakú, sötétkék színű magvaváló, bőtermő, szeptember elejétől szedhető. Fája középerős növekedésű. Gyümölcsei sokoldalúan felhasználhatók.

 

Bluefre:
Öntermékeny. Alig megnyúlt alakú, nagy méretű gyümölcse, sötétkék színű, hamvas héjú, keményhúsú, jó ízű. Szeptember elejétől szedhető. Korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Friss fogyasztásra és aszalásra is felhasználható.

 


 

Cacanska lepotica:
Részben öntermékeny, Cacanska rana pollenadóval biztosabban terem. Korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Ellipszis alakú, nagy méretű, kék színű, hamvas. Július végétől szedhető. Magvaváló. Középerős növekedésű, ritka koronát nevel. Korán érő és tetszetős gyümölcsei miatt gazdaságosa termeszthető fajta. Friss fogyasztásra, befőtt és aszalványkészítésre is alkalmas.

 


 

Cacanska rana:
Friss fogyasztásra alkalmas, nagy termésű, zamatos szilva. Rendszeresen terem. Színe li-láskék, tetszetős gyümölcsű, július utolsó harmadában szedhető. Íze édes-savas. Önmeddő, de jól termékenyíti a Cacanska lepotica és a Sermina és a Silvia is. Magvaváló.

 


 

Cacanska rodna:
Augusztus végén, szeptember elején érő, valódi kék szilva. Fája fiatalon erősen, később közepesen növekszik. Igen korán, már a harmadik-negyedik évben berakódik terméssel, ennek súlya alatt szétterül és igen jellegzetes, ívelt ágrendszere alakul ki. Virágai öntermékenyülők. Kiválóan alkalmas konzervipari és hűtőipari felhasználásra. Éretten húsa kellemes, édes ízű, friss áruként is jól értékesíthető.

 


 

Debreceni muskotály:
Önmeddő, virágait jól termékenyíti az Althan ringló, a President és a Sermina és a Zöld ringló. Gyümölcse kissé megnyúlt alakú, nagy gyümölcsű, kékeslila színű, magvaváló. Intenzív muskotályos illattal és zamattal rendelkezik. Bőtermő, korán termőre fordul, de szakaszosan terem. Szeptember közepén szedhető.

Elena®:
Szeptember végi érésű német fajtaújdonság.
Korán termőre fordul és rendszeresen terem. Öntermékeny.
Gyümölcse megnyúlt középnagy, héjszíne sötétkék. Jól tárolható.
Empress (Grossa di Felisio):
Olaszországból származó fajtaújdonság. A fajta óriási gyümölcsével és remek ízével vívja ki a szakértők és a fogyasztók elismerését. A Presidenttel együtt telepítve nagy termésekre képes.
Olaszországból származó, Stanley és President között, szeptember elején érő fajtaújdonság.
Húsa aranysárga, magvaváló.

 


 

Haganta®:
Nagy gyümölcsű, korán termőre forduló kifejezetten frisspiaci fajta. Szeptember első felében érik. Húsa sárga, magvaváló, jó ízű. Csak részben öntermékeny. javasolt porzófajták: Cacanska lepotica, Katinka

 


 

Presenta®:
Korán termőre forduló, tavaszi fagyokat jól toleráló kései érésidejű (szeptember vége - október eleje) fajta. Sharka toleráns, beltartalmát a jó íz és a nagy cukortartalom jellemzi. Gyümölcs mérete közepes (30g) alakja hengeres. Repedésre hajlamos. Kiváló pálinka alapanyagot szolgáltat!

President:
Későn, szeptember közepén érő, nagygyümölcsű szilva. Húsa kemény, magvaváló, savas. Korán fordul termőre, rendszeresen és bőven terem. Közepes növekedési erélyű.

 


 

Ruth Gerstetter:
A legkorábban érő, július közepétől szedhető. Önmeddő,jó pollenadói az Ageni, az Althann ringló és a Cacanska fajták. Megnyúlt alakú, nagy gyümölcsű, közepesen termő, kék szilva. Magvaváló, friss fogyasztásra alkalmas.

 


 

Sermina:
Igen korán, július végén érő, nagy gyümölcsű ringló. Íze kellemesen édes-savas, fűszeres. Húsa aranysárga, fénylő, bőlevű. Önmeddő, Althann ringló, Ageni, cacanska rana, debreceni muskotály pollenadóval telepítsük. Középerős növekedésű, törékeny fát nevel. Házikerti telepítésre javasolható.

 


 

Silvia:
Új román fajta. Július végén-augusztus elején érik. Nagyon nagy gyümölcse(45-60g) tetszetős, ovális alakú. Félig magvaváló. Rendszeresen, bőven terem. Önmeddő. Jól terméke-nyíti Althann ringló, Stanley, President, Ageni, Monfort. Fája intenzív koronaformák kialakí-tására alkalmas.

 


 

Stanley:
Öntermékeny, enyhén nyakas, megnyúlt tojás alakú, nagy gyümölcsű, sötétkék, magvaváló, korán termőre fordul. Húsa kemény, éretten magvaváló, esős időben repedésre hajlamos. Nagyon bőtermő, augusztus végétől szedhető.

 


 

Top First:
A legkorábbi fajták egyike. A virágok öntermékenyek, de ajánlott porzópartnerrel ültetni, a középkorai virágzási csoportból. Nagy termésmennyiségekre képes, nem hajlamos termésingadozásra. Gyümölcse liláskék-kék színű, héja viaszos, alakja hosszúkás. Kiválóan alkalmas a Cacansca rana utáni és lepotica előtt szedési szünet betöltésére. A gyümölcshús sárgás, lédús, magvaváló. Túléretten lepotyog, szedési ideje körülbelül 15 nap. Kísérleti fajtaként ajánlott.

 


 

Top Five®:
Érésideje a Cacansca lepotica elé tehető, koraisága ellenére öntözött körülmények között két hétig is fán tartható. Húsa kemény, magvaváló. Igen piacos szilva, mivel héja hamvas és kifejezetten kék. Mérete középnagy, kisebb mint a Cacansca rana. Sharka-vírus toleráns, monília ellenálló, téli fagyokra nem érzékeny fajta. Elsősorban nyugati exportra javasolt, de belpiaci értékesítésre is alkalmas megjelenése és fán tarthatósága miatt

 


 

Top Hit®:
Középérésű, nagy termőképességű fajta. Vírus toleráns, részben öntermékeny. Nagy gyümölcsméret és terméshozam jellemzi. A legszebb megjelenésű szilva a Top sorozatból. Súlya 50-60g, himlővírusnak ellenáll, moníliára érzékenyebb, ritkítani érdemes, fája jól alakítható, tavaszi fagyokat jól tűri.

 


 

Top taste®:
Középkései, öntermékeny, egyöntetűen színeződő fajta. Felfelé törő ágrendszere és nem túl erős növekedése van. Tavaszi fagyokat jól viseli. Gyümölcse 35-40 grammos, színe kék, hosszúkás alakú. Húsa sárga, lédús, nem teljesen magvaváló, kiváló ízű, fűszeres zamatú. Ideális friss piaci fajta, de ipari alapanyagként is kiváló, szesz, sütőipar, fagyasztóipar kiváló alapanyagát adja. Szüreti ideje elhúzódó, gyümölcse sokáig fán tartható. Sharka-rezisztens, a moníliának és a rozsdabetegségeknek jól ellenáll.

 


 

Tuleu gras:
Augusztus második felében érő középnagy, hosszúkás, kékszilva. Héja hamvas, húsa sárgászöld, kemény, ropogós. Íze édes, aromás, magvaváló. Fája korán termőre fordul, bőven terem, talajjal szemben nem igényes. Porzói: Besztercei Nm122, Stanley, Bluefre, President. Friss fogyasztás, befőtt készítésre, aszalásra is alkalmas, 30 napig tárolható.

Vérszilva:
/dísz/ kerek koronájú fa 6-8 méterre nő, levelei feketéspirosak, virágai rózsaszínűek, színes lombja gyönyörű. Igénytelen.

 


 

Zöld ringló:
Több száz éves francia eredetű fajta. Augusztus közepén érik. Héja zöldessárga-sárga, a napos oldalon kissé pirosan pontozott. Húsa zöldessárga, lédús, éretten magvaváló, íze nagyon édes, de kellemes. Friss fogyasztásra és befőtt készítésére is alkalmas. Jól porozza a Stanley , Althan ringló és a Debreceni muskotály