FajtaismertetőRezisztens almafajtákSzaporító anyag előállításÚjdonságokKépek
Fajtaismertető / Cseresznye


Cseresznyefajtáink

 


 

Aida®:
Korai, Bigarreau Burlat előtt 10 nappal érő fajta. Gyümölcse középnagy, átmérője 26-30mm, fedőszíne éretten sötétbordó, húsa középesen kemény. Fája középerős növekedésű, bőtermő. Porzói: Katalin, Van, Vera®, Sándor, Alex®.

Alex:
Öntermékeny. Későn, július elején érik. Gyümölcsei nagyok, alakjuk kissé megnyúlt gömb, színük sötétbordó. Húsa kemény, magja kicsi. Korán fordul termőre, rendszeresen és bőven terem. Fája középerős növekedésű. Jó pollenadója a Katalin, Kavics , Van fajtáknak. Friss fogyasztásra és hűtőipari célra alkalmas. Az Érdi Gyümölcs és Dísznövénytermesztési Kutató-Fejlesztő Kht szabadalmaztatott fajtája.

 


 

Bigarreau Burlat:
Gyümölcse 22-24 mm átmérőjű, színe fogyasztási érettség kezdetén piros, majd sötétbordóvá válik. Húsa középkemény, héja vékony. Május végén-június elején érik. Termőképessége közepes. Jó termékenyítő fajtái: Münchebergi korai, Szomolyai fekete, Vera, Van.

Carmen:
A Bigarreau Burlat után érő hazai fajtaújdonság. Virágai későn nyílnak, a Germersdorfi jól termékenyíti őket.
Gyümölcse igen nagy (28-30mm), nyomott gömb alakú, húsa kemény.
Fája gyenge, középerős növekedésű.

 


 

Early Korvik®::
Középkorai, keményhúsú cseresznye. Gyümölcse formája és hosszú szára hasonló a Kordiához, mely sokáig fán tartható.
Héj és hússzíne sötétpiros. Fája erős növekedésű.
Porzója: Kordia, Biggarreau Burlat.

 


 

Germersdorfi 3, FL 45:
Szív alakú, nagyon nagy gyümölcsű, sötétbordó színű, bőtermő, június közepétől szedhető. Fája erős növekedésű. Június harmadik hetében kezd el érni. Minden célra jól használható. A Germersdorfi 3-mas klón gyümölcsei nagyobbak. Jó pollenadói: Margit, Van, Sunburst, Linda, Hedelfingeni.

 


 

Hedelfingeni óriás:
Kissé megnyúlt szív alakú, nagy gyümölcsű, feketésbordó színű, bőtermő, június végén szedhető. Fája erős növekedésű, géppel jól betakarítható. Jó pollenadó. pollenpartnerei: Germersdorfi 1 és 3, Van, Stella, Kavics, Katalin.

 


 

Katalin:
Széles vállas, nagy gyümölcsű, bordó piros színű, bőtermő. Kései érésű fajta, a He-delfingeni után érik néhány nappal. Bőven és rendszeresen terem, friss fogyasztásra, exportra és feldolgozásra is kiválóan megfelel. Gépi betakarításra is alkalmas. Jó pollenadói: Van, Stella, Linda, Kavics, Alex.

 


 

Kavics:
Június végén érik, gyümölcse nagy, húsa sötét színű és rendkívül kemény, de repedésre nem hajlamos. Rázógéppel jól szüretelhető. Jól tárolható, szállítást jól tűri. Befőttnek ideális. Tavaszi fagyokra kissé érzékeny. Pollenadók: Germersdorfi 3, Katalin, Alex.

Kordia:
Néhány nappal a Germersdorfi után érő, friss fogyasztásra és feldolgozásra is kiváló fajta. Gyümölcse nagy, ropogós, sötétpiros, sokáig a fán maradhat. Húsa kemény, szállítást jól bírja. Fája lehajló habitusú. Fagyzugos és száraz területekre nem való. Pollenadói: Germesdorfi,Katalin, Linda, Van.

 


 

Linda:
Nagy gyümölcsű, bordó piros színű, bőtermő fajta. Június közepétől, a Germersdorfi után néhány nappal érik. Friss fogyasztásra, exportra befőtt gyártásra kiváló. Húsa igen kemény, gépi betakarításra alkalmas. Ajánlott pollenadók: Germesdorfi, Kavics, Hedelfingeni óriás, Alex.

 


 

Margit:
Gömbölyded alakú cseresznye. Színe bordópiros, kocsánya középhosszú. Húsa ropogós. Június második felében érik, közepes termőképességű. Kézzel és géppel is betakarítható. A gyümölcs kiváló minőségű, sokoldalúan felhasználható árufajta. Porzói: Van, Linda, Germesdorfi, Hedelfingeni óriás.

 


 

Paulus®:
Öntermékeny, virágai középkorán nyílnak. Június 10-12 körül érik. Gyümölcse nagy-igen nagy, 26 mm átmérőjű, 7-9 g tömegű. Héja bordópiros színű. Húsa sötétpiros, igen kemény állományú. Öntermékenysége ellenére nem hajlamos a túlkötődésre, kiválóan porozza a Carmen® fajtát.

 


 

Regina:
Július közepén érő, Európában elterjedt és elismert kési cseresznye. Termőhely iránt nem igényes, korán termőre forduló, prémium minőséget adó csúcsfajta. Gyümölcse nagy méretű, kemény, ellenáll a csapadék okozta gyümölcs repedésnek.
Héjszíne mély vörös, húsa alacsony savtartalmú.
A Schneider’s, Sylvia, Sam, Karina jól porozza .

Rita:
Május 20-a körül, 10 nappal a Bigarreau Burlat előtt érik.
Gyümölcse középnagy, átmérője 23-24 mm. Húsa piros színű, középkemény.
Fája gyenge-középerős növekedésű, koronája lehajló gömb alakú. Igen korán érő primőr cseresznye.
Virágai középkorán nyílnak, Katalin, Vera, Valerij Cskalov termékenyítik a legjobban.
Sándor:
Május végén-június első napjaiban érik, közvetlenül a Bigarreau Burlat előtt. Virágai korán nyílnak. Öntermékeny, jó pollenadójaa Bigarreau Burlatnak. Gyümölcse közepesen nagy, 4 g tömegű, 24-25 mm átmérőjű. Alakja kissé megnyúlt gömb, héja sötétbordó. Húsa közepesen kemény, sötétpiros színű. Fája ritka ágrendszerű, feltörekvő, laza kúp alakú koronát nevel. Középerős növekedésű.
Sunburst:
Kanadai előállítású, öntermékeny fajta. Rendszeresen és bőven terem. Június 15-20 körül, a Bigarreau Burlat után kb. 15-20 nappal érik. Nagy, sötétbordó gyümölcse 26-30 mm átmérőjű, fényes felületű. Húsa világospiros, közepesen kemény, ropogós, repedésre kissé hajlamos. Csak néhány napig tartható fent a fán. Jól termékenyíti a Vera, Linda,Katalin, cseresznyefajtákat és az Érdi nagygyümölcsű meggyfajtát. Fája erős növekedésű, koronája kissé szétterülő, bőtermő. Középérésű fajta.
Felkopaszodásra hajlamos, ezért rendszeres metszést igényel.

 


 

Szomolyai fekete:
Nyomott gömb alakú, középnagy gyümölcsű fajta. Színe nagyon sötét, majdnem fekete. Gyümölcsének magas a szárazanyag-tartalma. Bőtermő. Június második hetében szüretelhető. Korai és középkorai virágzású fajtákkal (Münchebergi korai, Valerij Cskalov, Bigarreau Burlat) kölcsönösen jól termékenyítik egymást.

 


 

Tamara®:
Középkései érésű, (Bigarreau Burlat után 18-20 nap) sötét piros fedőszínű darabos cseresznye-újdonság. Kocsánya hosszú, húsa Bigarreau Burlatnál puhább, de kevésbé hajlamos a repedésre.
Porzó: Vanda, Early Korvik®, Kordia, Carmen®, Skeena

 


 

Valerij Cskalov:
Érés ideje: május vége-június eleje, a Bigarreau Burlat fajtával egy időben. Korai virágzású, önmeddő fajta. Termőképessége és termésbiztonsága kiváló, igen bőtermő fajta. Gyümölcse közepesen nagy, vállas, sötétbordó színű, közepesen keménye. Fája középerős-erős növekedésű, közepesnél ritkább ágrendszerű, koronája később a termés tömege alatt széthajló, kissé csüngő habitusú.
Jó pollenadói a Vera®, Bigarreau Burlat, Szomolyai fekete, Münchebergi korai

 


 

Van:
Nyomott gömb alakú, középnagy méretű, héja feketésbordó színű. Húsa kemény, ropogós. Nagyon bőtermő, június közepén szedhető. Fája gyengébb növekedésű. Virágzási ideje korai, elhúzódó. Kölcsönösen jó pollenadója a Bigarreau Burlat, Linda, Germersdorfi 1 és 3, Hedelfingeni, Kavics, Katalin fajtáknak.

 


 

Vera:
Június közepén, a Bigarreau Burlat után egy héttel érik. Rendszeresen és igen bőven terem. Gyümölcse nagy, húsa piros, középkemény, de nem roppanó. Fája középerős növekedésű. Pollenadói: Alex, Sándor, Péter, Valerij Cskalov. A Bigarreau Burlat-tal kölcsönösen jól termékenyítik egymást. Az Érdi Gyümölcs és Dísznövénytermesztési Kutató-Fejlesztő Kht szabadalmaztatott fajtája.