FajtaismertetőRezisztens almafajtákSzaporító anyag előállításÚjdonságokKépek
Fajtaismertető / Alma


Almafajtáink
Ace (Ace Spur Delicious):
A Red Delicious alakkörbe tartozik, 5 nappal a Golden Delicious előtt érik. Gyümölcse nagy, piros színű. Növekedési erély erős.

 


 

Batul:
Erdélyből származó több száz éves fajta. Szeptember végén szedhető, novembertől márciusig fogyasztható. Mérete 100g, gömb alakú. Húsa kemény, bőlevű, íze kellemesen édes-savas.
Fája erős növekedésű. Igen bőtermő, de alternanciára hajlamos. Betegségekre nem fogékony.

 


 

Braeburn:
Érési ideje október közepére esik. Íze kellemes, harmonikus. Gyümölcse középnagy, téglaszínű, megnyúlt. Húsa igen kemény, a szállítást és a pulton tartást jól tűri. A gyümölcsök nyárig tárolhatóak. Fája igen gyenge növekedésű. Pollenadója: Gala, Granny Smith, Idared és a Red Delicious.

 

 

Florina:
Varasodás rezisztens hibrid. Gyümölcse középnagy, kissé szabálytalan, erősen hamvas. Húsa közepesen kemény, lédús. Korán fordul termőre, termőképessége jó, de szüret előtti hullásra hajlamos. Varasodással szemben igen ellenálló, lisztharmatra közepes, baktériumos ágelhalásra alacsony a fogékonysága. A Gloster és Gala fajták jó pollenadói

 


 

Fuji:
Japánban nemesítették. Igen kései érésű, decembertől fogyasztható. Gyümölcse középnagy, alakja hengeres. Húsa kemény, bőlevű. Májusig minőségvesztés nélkül tárolható, polcontarthatósága kitűnő. Porzói: Gala, Golden klónok, Granny Smith, Red Delicious, Redaphough

 


 

Gala Decarli Fendeca®:
Gala Schniga® mutáció, mosott színeződésű. Fedőszín borítottságát tekintve 100 %-os is lehet.

 


 

Gala Must (Regal Prince):
Korai fajta, augusztus végén-szeptember elején érik. Piros, bemosódott színű változat. Pol-lenadói: Braeburn, Fuji, Gloster, Granny Smith, Idared, Jonathan klónok, Red Delicious.

 

 

Golden Delicious Reinders®:
Széles körben elterjedt Golden változat, amely nagyobb méretű és szebb, nem perzselődő gyümölcsével tűnik ki. Fája gyengébb növekedésű. Porzóként is értékes a gyümölcse.

Golden Haidegg:
A Golden Delicious alapfajta változata, amely a napos oldalán pirosra színeződik. Érési ideje szeptember vége-október eleje. Középerős növekedésű. Pollenadók: Braeburn, Elstar, Fuji, Gala, Gloster, Granny Smith, Idared, Jonathan.

 

 

Golden Reinders:
Újabban terjedő Golden változat, amely nagyobb méretű és szebb, nem perzselődő gyümölcsével tűnik ki. Fája gyengébb növekedésű. Porzóként is értékes a gyümölcse.

 


 

Granny Smith:
Gyümölcse gömbölyded, lapított. Zöld színű. Íze kellemesen savanykás. Hagyományos hűtőházakban márciusig tárolható. Fája közepesen erős növekedésű. Bőtermő. Alternanciára hajlamos. Porzói: Braeburn, Fuji, Gala, Golden klónok, Jonathan klónok, Red Delicious.

 


 

Húsvéti rozmaring:
Magyarországi, történelmi almafajta. Érési idő: október eleje-közepe. Gyümölcse középnagy, erősen viaszos, zöldes sárga napsütötte oldalán kissé piroskás, kellemes ízű zöldes-fehér húsa van. Hideg hatására adja ki igazán kellemes aromáját, de hűtés nélkül is kiválóan tárolható.

Erős növekedésű, koronája ritkás, rendszeresen, bőven terem. Nyirkos, kötött talajt kedveli

 


 

Idared:
Gyümölcse nagy, sötét lilásbordó. Húsa fehér, savas. Fája korán termőre fordul. Igen bőtermő. Jól nevelhető. Érése október elején van, májusig könnyen tárolható. Jó pollenadói a Golden és a Jonathan klónok, Red Delicious és a Summerred.

 


 

Jonager:
Magyar nyári almafajta. Augusztus elején érik. Gyümölcse középnagy, gömb alakú, lédús, sötétpiros fedőszínű. Maximum három hétig tárolható. Jól szállítható. Alternanciára nem hajlamos. Fája középerős. Lisztharmatra toleráns.

 


 

Jonagold 12/1 Ny:
A Jonagold Újfehértón keletkezett piros rügymutációja. Fedőszíne élénkebb piros a gyümölcs nagy részén, erősebb csíkozottsággal. Triploid, így más fajtákat nem termékenyít, viszont két különböző porzót igényel. Jól termékenyíti: Idared, Jonathan és Red Delicious fajtacsoport. Fogyasztási érettségét, tárolástól függően 4-10 hónapig őrzi meg. A Jonagold alakkör pollenadói: Elstar, Gala, Gloster, Granny Smith, Idared, Jonathan klónok.

Jomar (Jonagold Marnica):
Belgiumban előállított Jonagold mutáns. Gyümölcse az alapfajtánál sokkal sötétebbre színeződik. Bőtermő. Triploid! Szeptember 10-15 között érik. Alakja lapítottabb a normál Jonagoldnál. A gyümölcsök igen nagy méretűek, darabosak, tavaszig tárolhatóak.

 

 

Jonagold Novajo:
Gyümölcse nagy (220-250g), gömbölyded alakú. Héja vékony, erősen viaszos. Színe mosott világospiros. Az eredeti Jonagoldnál színstabilabb, valamint jobban és tetszetősebben is színeződik. Húsa sárgásfehér, igen lédús, íze édes-savanykás, jellegzetesen fűszeres. Érésideje: szeptember végére, október elejére esik. A Jonagoldhoz képest rövidebb ideig tárolható. Fája erős növekedésű, ágrendszere szétterülő, könnyen alakítható.

Jonagold Romagold:
A Jonagold alapfajtánál jobban, sötét pirosra színeződő változat. Alakja megnyúltabb, szeptember 12-17 között érik. A gyümölcsök mérete igen nagy. Triploid!

Jonagold Schneica (Jonica):
A Jonagold alapfaj német változata. Színe csodás, fényes piros. Triploid, más fajtákkal, pl.Golden, Gala és Jonathan változatokkal vegyesen telepítendő. Érési ideje szeptember vége.

Jonagold Wilmuta:
Világospiros, az alapfajtához hasonló, de erősebb csíkozottsággal.

Jonathan M 41:
A legjobban bevált típus. Színe sötét piros, korán színeződik, teljesen befedi a gyümölcsöt. Íze jellegzetes, savas. Szeptember elején kell szedni. Fája lisztharmatra fogékony. Koronája 15-20%-kal kisebb az alapfajtáénál. Gyümölcse márciusig tárolható. Pollenpartnerei: Elstar, Gala, Gloster, Golden klónok, Granny Smith, Idared, Red Delicious.

 

 

Kovelit:
Hazai nemesítésű fajta, amely szeptember végén egy menetben szedhető. Gyümölcse középnagy, sötét bordó, hamvas, február végéig fogyasztható. Húsa kellemesen savas. Rend-szeresen terem, de későn fordul termőre. Fája erős növekedésű, ventúriás varasodásra fogékony. Golden és Jonathan klónokkal érdemes társítani.

 


 

London Pepin:
1831-ben nemesített, kitűnő ízű történelmi desszert almafajta,viaszos tapintású, sárgászöld gyümölcse közepesen nagy méretű. Húsa tömött, bő levű, kissé savanykás ízű, fűszeres zamatú és kellemes illatú. Október második felében érik, márciusig fogyasztható. Termőképessége közepes, alternanciára (termésingadozásra) hajlamos. Porzója a Téli arany parmen és a Jonathan. Talaj- és éghajlati adottságokkal szemben igényes. A szárazságot nehezen tűri.

 


 

Mondial Gala:
A hazánkban kedvelt Gala fajtakör tagja. Gyümölcsei csíkosan pirosak, édeskés ízűek. Fája közepes, jól alakítható. Szedését augusztus végén lehet kezdeni.Ajánlott pollenadók: Braeburn, Elstar, Fuji, Gloster, Granny Smith, Idared, Jonathan klónok és a Redaphough

Mondial Gala® Mitchgla:
Új-Zélandon előállított, sötét piros, csíkozott Royal gala rügymutáció. Lédús, édeskés, roppanó húsú. Gyümölcse közepes méretű, fája középerős növekedésű.
Jól porozza: Braeburn, Granny Smith, Fuji, Golden Delicious' Reinders®, Idared.

Mutsu:
Sárga, nagyméretű, jóízű, édeskés a gyümölcse. Fája erős növekedésű, szétterülő koronát nevel. Triploid, porzó szükséges: Golden, Jonathan. Érés: október elején. Hat-hét hónapig tárolható.

 


 

Nyári fontos:
Nyár végén érő, nagy gyümölcsű almafajta, Magyarországon általánosan rétesalmának nevezik. Gyümölcse nagy vagy igen nagy (230-250 g), lapított gömb alakú. Érése nagyon elhúzódó, augusztus elejétől szeptember elejéig érik. Elsősorban, mint rétes- és főzőalma jelentős. Szedés után 3 hétig tartható el. Fája erős növekedésű, koronája szétterülő, félgömb alakú. Későn fordul termőre, de utána bőven terem. Porzója: Jonathan.

 


 

Nyári zamatos:
Hazai nemesítésű, választékbővítő, nyári fajta. Gyümölcse középnagy, sötét piros. Fája középerős növekedésű. Érési ideje augusztus második hetére esik.

 


 

Redaphough (Redwinter):
Közepes nagyságú, sötétbordó színű a gyümölcse. A húsa hófehér, rendkívül kemény és savas. Fája középerős. A termés jól tárolható a tavasz végéig. Porzói: Granny Smith, Gala típusok, Golden és Jonathan. Szeptember végén érik.

 


 

Redchief:
A Red Delicious alakkör egyik spur fajtája. Igen jó ízű gyümölcse középnagy, megnyúlt, kissé csíkozott, mélypiros.

 


 

Red Jonaprince®:
Szinte 100% fedőszín borítottsága miatt rendkívül népszerű Jonagold klón. Érésideje szeptember vége-október eleje. Javasolt porzói: Idared, Golden Delicious Reinders®, Gala klónok. Fája korán termőre fordul és rendszeresen terem. ULO hűtőben júniusig tárolható. Magyarországon próbatermesztésre ajánljuk

Starking Nm 251:
Hazai klónszelekciós munka eredménye, a Red Delicious alakkörbe tartozik. Szeptember végén szedhető, márciusig fogyasztható. Mérete középnagy, színe sötétpirossal csíkozott. Húsa kemény, jól szállítható.

 


 

Summerred:
Augusztus közepétől két-három menetben szedhető közkedvelt nyári fajta. Középnagy, megnyúlt gyümölcsöt nevel, amelyet fehér pöttyök tesznek vonzóvá. Szeptember végéig fogyasztható. Fája kezdetben erős, később középerős növekedésű, korán fordul termőre. Pollenadó fajták: Idared, Jonathan klónok Red Delicious.

 


 

Snygold (Earligold):
Az USA-ban előállított Golden magonc. Kúp alakú gyümölcse korán érő (augusztus eleje). Goldenre emlékeztető sárga alma. Csak átmenetileg tárolható. Porzói: Gala, Idared

 

Sampion:
Csehországban nemesített fajta. Hazánkban szeptember közepén egy vagy két menetben szedhető. Középnagy, gömbölyded, vagy hordó alakú. Alapszíne zöldessárga, fedőszíne kárminpiros. Gyümölcsminőségét csak ULO tárolással lehet megőrizni. fogyasztható. Fája középerős, könnyen alakítható.

 


 

Téli arany parmen:
Érése elhúzódó, augusztus végétől szeptember elejéig tar, az almák januárig fogyaszthatóak. Gyümölcse középnagy, kúp alakú, tetszetős. Íze kellemes.

Alanyok:


M 9:
Törpe növekedést biztosító alany. A ráoltott fajták fáinak mérete 20-30% a kisebb a magoncalanyra oltotthoz képest. Intenzív ültetvényekbe ajánlott. Gyökerei felszínhez közel helyezkednek el, ültetvényben csak támrendszer mellett nevelhetők. Termőképességük nagyon jó. Már a telepítést követő 2-3. évben termőre fordulnak, első nagy terméseiket 4-5. évben adják. 15 éves koruk után elöregszenek. Középkötött, humuszos talajon, megfelelő vízellátás mellet érzi jól magát.

MM 106:
Növekedési erélye a féltörpe és a középerős közé tehető. Félintenzív ültetvényekbe ajánlott. Gyökérzete a fát kellőképpen rögzíti a talajban, támrendszer nem szükséges. Harmadik évben termőre fordulnak, rendszeresen, bőven teremnek. Télállósága megfelelő. A szárazságot közepesen tűri, laza homoktalajokon is alkalmazható. Hideg nyirkos talajokra nem ajánljuk.

MM 111:
Középerős növekedésű, 3-4. évtől termőre fordul. Szárazságtűrése jó, fagyra közepesen érzékeny. Középkötött vagy laza talajokra javasolt.