Fajtaismertet?Rezisztens almafajtákSzaporító anyag el?állításÚjdonságokKépek
Fajtaismertet? / Alma


Almafajtáink
Ace (Ace Spur Delicious):
A Red Delicious alakkörbe tartozik, 5 nappal a Golden Delicious el?tt érik. Gyümölcse nagy, piros szín?. Növekedési erély er?s.

 


 

Batul:
Erdélyb?l származó több száz éves fajta. Szeptember végén szedhet?, novembert?l márciusig fogyasztható. Mérete 100g, gömb alakú. Húsa kemény, b?lev?, íze kellemesen édes-savas.
Fája er?s növekedés?. Igen b?term?, de alternanciára hajlamos. Betegségekre nem fogékony.

 


 

Braeburn:
Érési ideje október közepére esik. Íze kellemes, harmonikus. Gyümölcse középnagy, téglaszín?, megnyúlt. Húsa igen kemény, a szállítást és a pulton tartást jól t?ri. A gyümölcsök nyárig tárolhatóak. Fája igen gyenge növekedés?. Pollenadója: Gala, Granny Smith, Idared és a Red Delicious.

 

 

Florina:
Varasodás rezisztens hibrid. Gyümölcse középnagy, kissé szabálytalan, er?sen hamvas. Húsa közepesen kemény, lédús. Korán fordul term?re, term?képessége jó, de szüret el?tti hullásra hajlamos. Varasodással szemben igen ellenálló, lisztharmatra közepes, baktériumos ágelhalásra alacsony a fogékonysága. A Gloster és Gala fajták jó pollenadói

 


 

Fuji:
Japánban nemesítették. Igen kései érés?, decembert?l fogyasztható. Gyümölcse középnagy, alakja hengeres. Húsa kemény, b?lev?. Májusig min?ségvesztés nélkül tárolható, polcontarthatósága kit?n?. Porzói: Gala, Golden klónok, Granny Smith, Red Delicious, Redaphough

 


 

Gala Decarli Fendeca®:
Gala Schniga® mutáció, mosott színez?dés?. Fed?szín borítottságát tekintve 100 %-os is lehet.

 


 

Gala Must (Regal Prince):
Korai fajta, augusztus végén-szeptember elején érik. Piros, bemosódott szín? változat. Pol-lenadói: Braeburn, Fuji, Gloster, Granny Smith, Idared, Jonathan klónok, Red Delicious.

 

 

Golden Delicious Reinders®:
Széles körben elterjedt Golden változat, amely nagyobb méret? és szebb, nem perzsel?d? gyümölcsével t?nik ki. Fája gyengébb növekedés?. Porzóként is értékes a gyümölcse.

Golden Haidegg:
A Golden Delicious alapfajta változata, amely a napos oldalán pirosra színez?dik. Érési ideje szeptember vége-október eleje. Középer?s növekedés?. Pollenadók: Braeburn, Elstar, Fuji, Gala, Gloster, Granny Smith, Idared, Jonathan.

 

 

Golden Reinders:
Újabban terjed? Golden változat, amely nagyobb méret? és szebb, nem perzsel?d? gyümölcsével t?nik ki. Fája gyengébb növekedés?. Porzóként is értékes a gyümölcse.

 


 

Granny Smith:
Gyümölcse gömbölyded, lapított. Zöld szín?. Íze kellemesen savanykás. Hagyományos h?t?házakban márciusig tárolható. Fája közepesen er?s növekedés?. B?term?. Alternanciára hajlamos. Porzói: Braeburn, Fuji, Gala, Golden klónok, Jonathan klónok, Red Delicious.

 


 

Húsvéti rozmaring:
Magyarországi, történelmi almafajta. Érési id?: október eleje-közepe. Gyümölcse középnagy, er?sen viaszos, zöldes sárga napsütötte oldalán kissé piroskás, kellemes íz? zöldes-fehér húsa van. Hideg hatására adja ki igazán kellemes aromáját, de h?tés nélkül is kiválóan tárolható.

Er?s növekedés?, koronája ritkás, rendszeresen, b?ven terem. Nyirkos, kötött talajt kedveli

 


 

Idared:
Gyümölcse nagy, sötét lilásbordó. Húsa fehér, savas. Fája korán term?re fordul. Igen b?term?. Jól nevelhet?. Érése október elején van, májusig könnyen tárolható. Jó pollenadói a Golden és a Jonathan klónok, Red Delicious és a Summerred.

 


 

Jonager:
Magyar nyári almafajta. Augusztus elején érik. Gyümölcse középnagy, gömb alakú, lédús, sötétpiros fed?szín?. Maximum három hétig tárolható. Jól szállítható. Alternanciára nem hajlamos. Fája középer?s. Lisztharmatra toleráns.

 


 

Jonagold 12/1 Ny:
A Jonagold Újfehértón keletkezett piros rügymutációja. Fed?színe élénkebb piros a gyümölcs nagy részén, er?sebb csíkozottsággal. Triploid, így más fajtákat nem termékenyít, viszont két különböz? porzót igényel. Jól termékenyíti: Idared, Jonathan és Red Delicious fajtacsoport. Fogyasztási érettségét, tárolástól függ?en 4-10 hónapig ?rzi meg. A Jonagold alakkör pollenadói: Elstar, Gala, Gloster, Granny Smith, Idared, Jonathan klónok.

Jomar (Jonagold Marnica):
Belgiumban el?állított Jonagold mutáns. Gyümölcse az alapfajtánál sokkal sötétebbre színez?dik. B?term?. Triploid! Szeptember 10-15 között érik. Alakja lapítottabb a normál Jonagoldnál. A gyümölcsök igen nagy méret?ek, darabosak, tavaszig tárolhatóak.

 

 

Jonagold Novajo:
Gyümölcse nagy (220-250g), gömbölyded alakú. Héja vékony, er?sen viaszos. Színe mosott világospiros. Az eredeti Jonagoldnál színstabilabb, valamint jobban és tetszet?sebben is színez?dik. Húsa sárgásfehér, igen lédús, íze édes-savanykás, jellegzetesen f?szeres. Érésideje: szeptember végére, október elejére esik. A Jonagoldhoz képest rövidebb ideig tárolható. Fája er?s növekedés?, ágrendszere szétterül?, könnyen alakítható.

Jonagold Romagold:
A Jonagold alapfajtánál jobban, sötét pirosra színez?d? változat. Alakja megnyúltabb, szeptember 12-17 között érik. A gyümölcsök mérete igen nagy. Triploid!

Jonagold Schneica (Jonica):
A Jonagold alapfaj német változata. Színe csodás, fényes piros. Triploid, más fajtákkal, pl.Golden, Gala és Jonathan változatokkal vegyesen telepítend?. Érési ideje szeptember vége.

Jonagold Wilmuta:
Világospiros, az alapfajtához hasonló, de er?sebb csíkozottsággal.

Jonathan M 41:
A legjobban bevált típus. Színe sötét piros, korán színez?dik, teljesen befedi a gyümölcsöt. Íze jellegzetes, savas. Szeptember elején kell szedni. Fája lisztharmatra fogékony. Koronája 15-20%-kal kisebb az alapfajtáénál. Gyümölcse márciusig tárolható. Pollenpartnerei: Elstar, Gala, Gloster, Golden klónok, Granny Smith, Idared, Red Delicious.

 

 

Kovelit:
Hazai nemesítés? fajta, amely szeptember végén egy menetben szedhet?. Gyümölcse középnagy, sötét bordó, hamvas, február végéig fogyasztható. Húsa kellemesen savas. Rend-szeresen terem, de kés?n fordul term?re. Fája er?s növekedés?, ventúriás varasodásra fogékony. Golden és Jonathan klónokkal érdemes társítani.

 


 

London Pepin:
1831-ben nemesített, kit?n? íz? történelmi desszert almafajta,viaszos tapintású, sárgászöld gyümölcse közepesen nagy méret?. Húsa tömött, b? lev?, kissé savanykás íz?, f?szeres zamatú és kellemes illatú. Október második felében érik, márciusig fogyasztható. Term?képessége közepes, alternanciára (termésingadozásra) hajlamos. Porzója a Téli arany parmen és a Jonathan. Talaj- és éghajlati adottságokkal szemben igényes. A szárazságot nehezen t?ri.

 


 

Mondial Gala:
A hazánkban kedvelt Gala fajtakör tagja. Gyümölcsei csíkosan pirosak, édeskés íz?ek. Fája közepes, jól alakítható. Szedését augusztus végén lehet kezdeni.Ajánlott pollenadók: Braeburn, Elstar, Fuji, Gloster, Granny Smith, Idared, Jonathan klónok és a Redaphough

Mondial Gala® Mitchgla:
Új-Zélandon el?állított, sötét piros, csíkozott Royal gala rügymutáció. Lédús, édeskés, roppanó húsú. Gyümölcse közepes méret?, fája középer?s növekedés?.
Jól porozza: Braeburn, Granny Smith, Fuji, Golden Delicious' Reinders®, Idared.

Mutsu:
Sárga, nagyméret?, jóíz?, édeskés a gyümölcse. Fája er?s növekedés?, szétterül? koronát nevel. Triploid, porzó szükséges: Golden, Jonathan. Érés: október elején. Hat-hét hónapig tárolható.

 


 

Nyári fontos:
Nyár végén ér?, nagy gyümölcs? almafajta, Magyarországon általánosan rétesalmának nevezik. Gyümölcse nagy vagy igen nagy (230-250 g), lapított gömb alakú. Érése nagyon elhúzódó, augusztus elejét?l szeptember elejéig érik. Els?sorban, mint rétes- és f?z?alma jelent?s. Szedés után 3 hétig tartható el. Fája er?s növekedés?, koronája szétterül?, félgömb alakú. Kés?n fordul term?re, de utána b?ven terem. Porzója: Jonathan.

 


 

Nyári zamatos:
Hazai nemesítés?, választékb?vít?, nyári fajta. Gyümölcse középnagy, sötét piros. Fája középer?s növekedés?. Érési ideje augusztus második hetére esik.

 


 

Redaphough (Redwinter):
Közepes nagyságú, sötétbordó szín? a gyümölcse. A húsa hófehér, rendkívül kemény és savas. Fája középer?s. A termés jól tárolható a tavasz végéig. Porzói: Granny Smith, Gala típusok, Golden és Jonathan. Szeptember végén érik.

 


 

Redchief:
A Red Delicious alakkör egyik spur fajtája. Igen jó íz? gyümölcse középnagy, megnyúlt, kissé csíkozott, mélypiros.

 


 

Red Jonaprince®:
Szinte 100% fed?szín borítottsága miatt rendkívül népszer? Jonagold klón. Érésideje szeptember vége-október eleje. Javasolt porzói: Idared, Golden Delicious Reinders®, Gala klónok. Fája korán term?re fordul és rendszeresen terem. ULO h?t?ben júniusig tárolható. Magyarországon próbatermesztésre ajánljuk

Starking Nm 251:
Hazai klónszelekciós munka eredménye, a Red Delicious alakkörbe tartozik. Szeptember végén szedhet?, márciusig fogyasztható. Mérete középnagy, színe sötétpirossal csíkozott. Húsa kemény, jól szállítható.

 


 

Summerred:
Augusztus közepét?l két-három menetben szedhet? közkedvelt nyári fajta. Középnagy, megnyúlt gyümölcsöt nevel, amelyet fehér pöttyök tesznek vonzóvá. Szeptember végéig fogyasztható. Fája kezdetben er?s, kés?bb középer?s növekedés?, korán fordul term?re. Pollenadó fajták: Idared, Jonathan klónok Red Delicious.

 


 

Snygold (Earligold):
Az USA-ban el?állított Golden magonc. Kúp alakú gyümölcse korán ér? (augusztus eleje). Goldenre emlékeztet? sárga alma. Csak átmenetileg tárolható. Porzói: Gala, Idared

 

Sampion:
Csehországban nemesített fajta. Hazánkban szeptember közepén egy vagy két menetben szedhet?. Középnagy, gömbölyded, vagy hordó alakú. Alapszíne zöldessárga, fed?színe kárminpiros. Gyümölcsmin?ségét csak ULO tárolással lehet meg?rizni. fogyasztható. Fája középer?s, könnyen alakítható.

 


 

Téli arany parmen:
Érése elhúzódó, augusztus végét?l szeptember elejéig tar, az almák januárig fogyaszthatóak. Gyümölcse középnagy, kúp alakú, tetszet?s. Íze kellemes.

Alanyok:


M 9:
Törpe növekedést biztosító alany. A ráoltott fajták fáinak mérete 20-30% a kisebb a magoncalanyra oltotthoz képest. Intenzív ültetvényekbe ajánlott. Gyökerei felszínhez közel helyezkednek el, ültetvényben csak támrendszer mellett nevelhet?k. Term?képességük nagyon jó. Már a telepítést követ? 2-3. évben term?re fordulnak, els? nagy terméseiket 4-5. évben adják. 15 éves koruk után elöregszenek. Középkötött, humuszos talajon, megfelel? vízellátás mellet érzi jól magát.

MM 106:
Növekedési erélye a féltörpe és a középer?s közé tehet?. Félintenzív ültetvényekbe ajánlott. Gyökérzete a fát kell?képpen rögzíti a talajban, támrendszer nem szükséges. Harmadik évben term?re fordulnak, rendszeresen, b?ven teremnek. Télállósága megfelel?. A szárazságot közepesen t?ri, laza homoktalajokon is alkalmazható. Hideg nyirkos talajokra nem ajánljuk.

MM 111:
Középer?s növekedés?, 3-4. évt?l term?re fordul. Szárazságt?rése jó, fagyra közepesen érzékeny. Középkötött vagy laza talajokra javasolt.